Nájdi 10 rozdielov

”Komunikácia je výmena významov medzi ľuďmi, ktorá sa uskutočňuje najmä prostredníctvom jazyka a je možná potiaľ, pokiaľ majú ľudia spoločné poznatky, potreby a postoje.”

Nájdi 10 rozdielov je inscenácia o komunikácii, inštalácia o komunikačnom šume a happening o koreňoch sporov. 

Ponúka 10 obrazov alebo lepšie povedané objektov. Každý z objektov nesie svoju tému, myšlienku, či tvar. Spája ich rozdielna optika. Každý je zobrazený z dvoch uhlov pohľadu, tvorený rôznymi ľuďmi. Tvorcovia nie sú iba umelci. Nájdi 10 rozdielov tvoria ľudia z rôznych prostredí.

10 obrazov:

Premiéra: 26.7.2023

Cieľom jednotlivých obrazov  nie je pýtať sa, ani skrývať myšlienku. Naopak, v jednoduchosti popisujú nedostatky v ľudskej komunikácii. Pretože jeden rozhovor sú vždy dva rozhovory, pokiaľ ho vnímajú dvaja rôzni ľudia. 

Často počúvame o polarizácii spoločnosti, veľakrát ju cítime na vlastnej koži. Ale, kde vzniká? Kde sú zárodky extrémnych a protikladných názorov? Kde korenia spory? 

Nájdi 10 rozdielov je večer plný konverzácie. Začína diskusiu na mieste. Necháva ľudí pohybovať sa vlastným tempom, spoznávať nových ľudí, prežiť si, čo si prežiť potrebujú. 

Koncept: Petra Nižnanská
Scéna: Petra Zelencová
Fotografia: Mário Melek a Fany Horváthová
Video: Vladimír Horník
Choreografia: Petra Skalíková
Herecké obsadenie: Natália Bóriková, Richard Maľa, Annamária Mikulová, Julianna Ťahúňová

Vznik inscenácie podporila Nadácia Tatra banky. Vznik textu podporil Fond na podporu umenia. Partnerom je spoločnosť Anwell. Ďakujeme.