PANOPTIKUM

Panoptikum je občianske združenie formálne založené na konci roka 2020 tromi študentkami dramaturgie na VŠMU: Terezou Trusinovou, Petrou Nižnanskou a Martinou Havierovou.

Ide o československé divadelné zoskupenie, ktoré si pokladá za cieľ tvoriť systematicky v rámci sezón, ktoré sú dramaturgicky určené, ale zároveň tvoriť voľne v rámci žánrov a štýlov, skúmať javiskové prostriedky a svojho diváka.

Vznik Panoptika bol dlhodobý proces, ktorý začal jednoduchou myšlienkou Terezy Trusinovej – chcela vytvoriť priestor pre mladých tvorcov. Naším zámerom je postupne, realisticky a po svojom rozvíjať toto zoskupenie, zlepšovať sa v remeselnej stránke tvorby a otvoriť sa témam a javiskovým možnostiam,
pre ktoré pri školskej tvorbe nemáme priestor alebo možnosti. Úprimne nám ide predovšetkým o slobodnú tvorbu.

V skratke môžeme povedať, že sme sa rozhodli nečakať na príležitosť a vytvoriť si vlastný priestor, v ktorom je možné vytvoriť takmer všetko. Dlhodobou ambíciou je postupne poskytovať viac a viac tvorivého priestoru mladým umelcom. Naším snom je mať vlastný fyzický priestor, divadlo, ktoré bude pravidelne hrať a fungovať, divadlo, ktoré má jasne určený dramaturgický smer, a ktoré bude odrazovým mostíkom pre začínajúcich umelcov.

Našou doménou je realistický pohľad a dlhodobý plán zoskupenia bez toho, aby sme tým narušili voľnosť tvorivého procesu. 

ČLENOVIA

Martina Havierová

Námestníčka pre poéziu a rotáciu

Petra Nižnanská

Námestníčka pre pohyb a hanbu

Tereza Trusinová

Principálka a námestníčka pre srandu

HOSTIA

Miroslava Bullová

Grafička

Zuzana Čupajová

Scénografka

Michal Onduš

Asistent réžie

Filip Pavuk

Herec

Andrej Purkart

Animátor videí

Program nášho divadla nájdete na stránke nezavisledivadlo.sk